Podsumowanie projektu w ostrowskim "Rubinku"

Data publikacji - 23 listopada 2023 godz. 11:06
Konferencja podsumowująca projekt

W dniu 13 listopada 2023 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się uroczyste podsumowanie  projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000066569, który był realizowany w ramach otrzymanej Akredytacji programu ERASMUS+, sektora  kształcenia i szkolenia zawodowego - Mobilność osób uczących się i kadry.

      W ramach działań projektowych 34 uczniów uczących się w zawodzie  informatyk, logistyk, technik pojazdów samochodowych oraz technik usług fryzjerskich odbyło praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach i instytucjach zagranicznych, tym razem  we włoskim mieście Spoleto oraz w greckim Nei Pori. Projekt finansowany był z funduszy Unii Europejskiej programu  Erasmus +  a wysokość dofinansowania to 50 299 euro.

    W czasie konferencji odbyło się też podsumowanie projektu pt. ,, Nauka przedsiębiorczości na wysokim poziomie gwarancją sukcesu własnej firmy”, którego beneficjentami była czteroosobowa grupa  nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Uczestniczący w projekcie nauczyciele mieli okazję poszerzyć swoje kompetencje zawodowe z w/w tematu w mieście Nei Pori w Grecji. Organizacją pobytu oraz szkoleń uczniów i nauczycieli zajęła się firma Greek Culture And Education.

     W spotkaniu wzięli udział uczniowie uczestniczący w projekcie, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz młodzież. Organ prowadzący szkołę reprezentowały panie:  Agnieszka Radomska – Dyrektor Wydziału Edukacji, Promocji Powiatu i Zdrowia  oraz pani Ewa Suchcicka – Sekretarz Powiatu Ostrowskiego.

Celem konferencji było podsumowanie i prezentacja efektów  projektu a także podzielenie się zdobytą wiedzą, doświadczeniem i   przeżyciami z wyjazdu.

     Konferencję rozpoczął  pan Ryszard Kowalczyk, wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 a jednocześnie koordynator projektu, który powitał uczestników spotkania,  zaprezentował tematykę projektu oraz  przestawił w formie prezentacji multimedialnej  założenia i cele programu Erasmus + , zaprezentował działania oraz dane statystyczne, pokazujące rozwój tego programu w Zespole Szkół  Nr 1 .

      Kolejnym punktem spotkania były  prace uczestników stażu,  prezentacje multimedialne i filmy,  przedstawiające realizację praktyk zawodowych, programu kulturowego oraz spędzanie wolnego czasu podczas pobytu we Włoszech i Grecji. Stanowiły one jednocześnie potwierdzenie,  że cele i założenia projektu zostały w pełni zrealizowane i przyniosły znaczące efekty. Prezentowane materiały przywołały wspomnienia, skłoniły uczestników konferencji do wymiany informacji i doświadczeń. Uczniowie zwrócili się do koleżanek i kolegów, zachęcając ich do udziału w projektach.

      W dalszej części spotkania  przedstawiono korzyści płynące z  realizacji projektu dla uczniów, nauczycieli, szkoły i regionu, podkreślając przy tym, że   najważniejszą i największą korzyścią  szkolenia był rozwój zawodowy i osobisty jej uczestników. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się funkcjonowaniem firm zagranicznych, poszerzyć swoje kompetencje zawodowe, doskonalić umiejętności pracy w zespole oraz rozwijać umiejętności komunikacyjne. Prelegenci podkreślili również ważne elementy stażu, takie jak:  integracja grupy, wymiana doświadczeń oraz deklaracje  dalszej współpracy  pomiędzy partnerami projektu. Na koniec uroczystości uczestnicy projektu otrzymali dokument Europass - Mobilność określany mianem europejskiej ścieżki kształcenia a potwierdzający nabytą wiedzę i umiejętności  w innym kraju europejskim. Dodatkowo wręczono zaświadczenia i certyfikaty  wydane przez Zespół Szkół Nr 1 oraz zagraniczne instytucje przyjmujące.  Dyrektor Ryszard Kowalczyk  podziękował  nauczycielom, którzy  sprawowali  opiekę nad młodzieżą uczestniczącą w zagranicznych stażach za wkład pracy i zaangażowanie  w realizację projektu. 

      Po zakończeniu oficjalnej części spotkania długo jeszcze trwały rozmowy  na temat zrealizowanych projektów i planów na przyszłość , związanych z  programem   Erasmus +. Uczestnicy udzielali informacji, dzielili się swoimi odczuciami i odpowiadali na liczne pytania koleżanek i kolegów.

 

 Tekst: Małgorzata Jasionowska

Zdjęcia: Zespół Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, Ostrowski Portal Internetowy OPI 

                                                                                                                                    

Udostępnij:

Facebook.com X.com

Galeria

  • Konferencja podsumowująca projekt
  • Konferencja podsumowująca projekt
  • Konferencja podsumowująca projekt
  • Konferencja podsumowująca projekt
  • Konferencja podsumowująca projekt
  • Konferencja podsumowująca projekt
  • Konferencja podsumowująca projekt
  • Konferencja podsumowująca projekt
  • Konferencja podsumowująca projekt
  • Konferencja podsumowująca projekt
  • Konferencja podsumowująca projekt
  • Konferencja podsumowująca projekt
  • Konferencja podsumowująca projekt

Zobacz również